تلفن : 6-93 00 77 33 061
العربية العربية English English فارسی فارسی
رونق گردشگری سلامت در خوزستان

منتشر شده در تاریخ ۱۳۹۴/۰۸/۱۷

وجود جاذبه‌های بی‌شمار تاریخی فرهنگی طبیعی در خوزستان که بعضی از آنها به ثبت جهانی هم رسیده، این استان را به منطقه‌ای غنی و پرظرفیت در زمینه گردشگری تبدیل کرده است، با این همه طی سال‌های اخیر و به‌واسطه هم مرزی این استان با کشور عراق، بخش دیگری از گردشگری با عنوان گردشگری سلامت در این استان فعال شده که در صورت توجه ویژه به آن، علاوه بر ایجاد درآمدزایی از این بخش، رونق دیگر سایت‌های گردشگری این استان را نیز به دنبال خواهد داشت.

 

گردشگری سلامت به عنوان یکی از بخش های جدید گردشگری، هم اکنون با توسعه قابل ملاحظه ای در کشورهای جهان مواجه شده و سهم عمده ای در زمینه درآمدزایی برخی کشورها ایفا می کند، به طوری که در خاورمیانه کشورهایی نظیر هند، سنگاپور، ترکیه، امارات و اردن برای جذب بیماران کشورهای آسیایی مشغول برنامه ریزی هستند و هم اکنون سنگاپور یکی از مقاصدی است که بسیاری از بیماران برای انجام جراحی های مهم به آن می اندیشند و هر سال حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر با اهداف درمانی به این کشور سفر می کنند.

در کشور ما نیز این امر طی چند سال اخیر مورد توجه قرار گرفته، به طوری که کارگروه کشوری راهبری گردشگری سلامت با عضویت نمایندگان برخی سازمان ها همچون میراث فرهنگی، وزارت خارجه، وزارت بهداشت و ... تشکیل شده و شهرهای بزرگ و برخورداری همچون تهران، مشهد، شیراز و برخی استان های مرزی همچون تبریز و خوزستان اکنون پذیرای بیمارانی از کشورهای همسایه بویژه اعراب برای درمان هستند.این بخش در استان خوزستان به دنبال سقوط رژیم بعث در عراق و تسهیل ورود و خروج مردم عراق به داخل کشور فعال شده، به گونه ای که این روزها بیمارستان های خوزستان به خصوص بیمارستان های خصوصی اهواز با انبوه بیماران عراقی مواجه شده است.

در همین زمینه معاون گردشگری اداره میراث فرهنگی استان خوزستان از برنامه ریزی برای رونق هر چه بیشتر این بخش خبر می دهد و به جام جم می گوید: کارگروه گردشگری سلامت استان خوزستان که از چند سال پیش تشکیل شده بود، از دو سال پیش و همزمان با تشکیل شورای راهبردی گردشگری سلامت کشور، به طور رسمی و با حضور نمایندگانی از میراث فرهنگی، استانداری، وزارت خارجه و دانشگاه پزشکی جندی شاپور اهواز به عنوان اعضای ثابت این کارگروه، فعالیت خود را آغاز کرد که در این مدت جلسات این کارگروه به طور مرتب برگزار و منتج به تدوین و اجرای تصمیماتی در این زمینه شده است.

ورود روزانه 3000 نفر از مرزهای خوزستان به کشور

محمدعلی خلیلی با اشاره به وجود دو مرز اصلی مشترک با عراق، یعنی شلمچه در خرمشهر و چزابه در بستان می افزاید: روزانه به طور میانگین حدود 3000 نفر از این مرزها وارد خوزستان و کشور می شوند که بخشی از آنها به منظور درمان وارد کشورمان می شوند.

وی زیرساخت های مورد نیاز برای توسعه گردشگری سلامت در استان را شامل بیمارستان ها، مراکز درمانی مناسب و پیشرفته، طبیبان و متخصصان حاذق و دفاتر خدماتی مسافرتی مرتبط که امر ورود و خروج و اقامت مسافران و بیماران را به طور رسمی به عهده بگیرند، دانسته و یادآور می شود: در زمینه مراکز درمانی مشکلی در استان وجود ندارد، زیرا بیمارستان های خوبی در بخش دولتی و خصوصی همچون بیمارستان های نفت در آبادان و اهواز و بیمارستان های دولتی همچون امام خمینی در اهواز خدمات خوبی به بیماران خارجی ارائه می دهند، به طوری که اخیرا مورد قدردانی فرماندار بصره نیز قرار گرفته اند.

خلیلی درخصوص صدور گواهینامه حرفه ای گردشگری سلامت برای آژانس ها یا همان دفاتر و شرکت های خدماتی مسافرتی نیز می گوید: یکی از وظایف شورای راهبردی گردشگری سلامت کشور در راستای ساماندهی به این بخش، صدور گواهینامه حرفه ای گردشگری به آژانس های معتبر است که این امر در خوزستان نیز صورت گرفته و بر این اساس پرونده پنج آژانس معتبر استان به شورای راهبردی گردشگری سلامت کشور ارائه شده است که پس از تائید پرونده این آژانس ها و صدور مجوز حرفه ای برای آنها، فعالیت این دفاتر که اکنون به صورت خودجوش است، به طور کاملا رسمی و درچارچوب ضوابط انجام می شود.

به گفته معاون گردشگری اداره کل میراث خوزستان، یکی از شرایطی که برای فعالیت این دفاتر در نظر گرفته شده، برخورداری از یک پزشک مسئول فنی است که در این راستا هشت شرکت خدمات پزشکی به تائید کارگروه استان رسید تا پس از انعقاد تفاهم نامه رسمی به این شرکت ها معرفی شوند. این پزشکان همراه شرکت های خدماتی خواهند بود و تمام خدمات پزشکی و مراحل درمانی مورد نیاز را به بیماران ارائه خواهند داد.

خلیلی درخصوص وظایف دفاتر خدماتی گردشگری سلامت می گوید: این دفاتر با همکاری سازمان های دولتی از جمله مرزبانی و ... بیماران را از نقاط صفر مرزی تحویل گرفته و کار حمل و نقل، اسکان، راهنمایی و بیمه آنان را انجام می دهند و حتی در صورت تمایل آنان، امکان سفر به دیگر نقاط کشور و بازدید از سایت های گردشگری استان و کشور را نیز برای آنان میسر می کنند.

استقرار دفاتر مسافرتی در نقاط مرزی و داخل عراق

این مقام مسئول گردشگری سلامت را شامل سه حوزه گردشگری پزشکی، گردشگری طبیعت درمانی و گردشگری تندرستی عنوان و خاطرنشان می کند: دو گردشگری پزشکی و طبیعت درمانی با راهنمایی و مداخله پزشک انجام می شود که در این خصوص چه مراکز درمانی و چه پزشک متخصص مشکلی در استان وجود ندارد. در زمینه گردشگری تندرستی نیز استفاده از درمان های طبیعی همچون چشمه های آبگرم مطرح است که اکنون دو مجتمع آب درمانی در بهبهان و ایذه در حال ساخت است و سرمایه گذارانی هم برای ایجاد دهکده سلامت اعلام آمادگی کرده اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز با اشاره به این که گردشگری پزشکی خوزستان جایگاه بالایی دارد و می تواند مقصد جذابی برای بیماران کشورهای خارجی به خصوص عراقی باشد، به هزینه های عمل جراحی در این استان اشاره کرد و گفت: قیمت خدمات پزشکی به رغم تبلیغات سوء، بسیار ارزان تر از دیگر کشور هاست، زیرا در خوزستان سالانه ۱۷ هزار عمل جراحی صورت می گیرد که این نشان می دهد بیماران بقیه استان ها هم تمایل دارند در خوزستان جراحی شوند.

اسماعیل ایدنی در گفت وگو با مهر می افزاید: کیفیت خدمات هتلینگ بیمارستان های خوزستان بهبود چشمگیری یافته است و تا آخر سال هتلینگ هر ۱۹ بیمارستان دولتی علوم پزشکی سراسر استان به پایان خواهد رسید که در جذب گردشگر سلامت تأثیر بسزایی دارد.

15 میلیون ارزآوری گردشگری سلامت طی یک سال

مدیر گردشگری سلامت دانشگاه علوم پزشکی اهواز نیز دراین باره می گوید: توریسم درمانی در سال ۹۳ تا ابتدای سال ۹۴ در خوزستان ۱۵ میلیون دلار ارزآوری داشت که این میزان نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ۲۰ درصد افزایش نشان می دهد.

مهران حق پرست می افزاید: سال گذشته بیش از 5۵۰۰ بیمار از کشورهای عراق و حوزه خلیج فارس برای درمان بیماری های خود از جمله قلب و عروق، کلیه و مجاری ادراری، داخلی، جراحی، نازایی و ... به بیمارستان های استان خوزستان مراجعه کردند که این آمار جدا از آمار گسترده و تعداد زیاد بیماران سرپایی است و مجموع بیماران سرپایی و بستری رقم قابل ملاحظه ای را نشان می دهد.

وی از فعالیت شش شرکت خوزستانی فعال در زمینه گردشگری سلامت در عراق خبر داده و تصریح می کند: قراردادهای تبادل اطلاعات و تجربیات در حوزه آموزش و پژوهش علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی بین استان خوزستان و استان های میسان و بصره عراق منعقد شده است.

جلوی فعالیت دلالان گرفته می شود

به گفته محمد علی خلیلی، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی استان خوزستان، طبق مصوبه اخیر کارگروه گردشگری سلامت این استان، شرکت های خدمات گردشگری رسمی و معتبر شناسایی و در نقاط مرزی خوزستان و چند استان جنوبی عراق از جمله بصره مستقر می شوند تا بیماران را از نقاط صفر مرزی یا داخل عراق شناسایی و به کشور منتقل کنند. هم اکنون نیز دو شرکت در بصره مستقر شده و فعالیت خود را در این زمینه آغاز کرده اند. این امر علاوه بر این که موجب رونق و توسعه گردشگری سلامت در استان می شود، جلوی فعالیت دلالان را نیز خواهد گرفت. 


fuck

نشریات الکترونیک

fuck

مقالات عمومی و تخصصی

fuck

تورمجازی و گالری تصاویر

fuck

پزشکان و متخصصان مجموعه آپادانا